slajd_mini

WAGA: żadne listy „komitetów kolejkowych” nie będą uznawane w zakresie miejsc Last Minute!!!! 

 

Piątek (21.06.2024 r.)

Wieczór z Marszem Śledzia”
20.00 spotkanie w Kuźnicy uczestników i sympatyków połączone z degustacją wyrobów Partnerów Marszu Śledzia oraz opowieściami dot. marszu, jego historii oraz ciekawostek akwenu Zatoki Puckiej (miejsce spotkania zostanie podane do 05.06.2024)


Sobota (22.06.2024 r.)

XXIV Marsz Śledzia – edycja lato 2024 Na starcie poczęstunek i degustacja wyrobów z ryb firmy SEKO SA (dostępny dla każdego)

 • 08:30 - Otwarcie biura startowego
  budynek Informacji turystycznej ul. Gen. J. Hallera 1 A - rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń dla osób z grupy Last Minute, potwierdzanie obecności uczestników na liście startowej. UWAGA – każdy zakwalifikowany uczestnik ma obowiązek potwierdzić swój udział w marszu w BIURZE MARSZU!!!!
 • 09:30 - Zamknięcie biura startowego.
 • 09:30-10.00 – weryfikacja praktyczna/wodna uczestników marszu, tzw. test wejścia na ponton ratowniczy z wody – w pierwszej kolejności osoby z Last Minute, konkursów i aukcji charytatywnej.
 • 10.00 - Odprawa uczestników marszu, podział na grupy i przydział ratownika, sprawdzenie ekwipunku, uroczyste otwarcie marszu.
 • 10:30 - Start – Wejście do wód Zatoki Puckiej.
 • 12:30 - 14:00 - Postój, posiłek regeneracyjny, pasowanie na śledzia,
 • 15:00 – 16:00 - Wyjście w Rewie, posiłek regeneracyjny, uroczyste zakończenie marszu pod krzyżem u nasady szpyrku przy krzyżu, wręczenie odznak i dyplomów. Na Mecie – degustacja wyrobów rybnych SEKO oraz win i nalewek Winnica Reserva dla uczestników, kibiców i sympatyków marszu oraz gorąca zupa dla uczestników marszu.

Sposób przeprowadzenia marszu:

Marsz nie jest wyścigiem a imprezą rekreacyjno-sportową i składa się z czterech etapów:

 • Etap 1 - “Wiary” - wchodzimy do wody i stopniowo oddalamy się od brzegu półwyspu Helskiego, jest coraz głębiej, po ok. 700 metrach zaczynamy płynąć – przed nami widać tylko wodę…. Wierzymy, że zaraz znowu będziemy mieli grunt pod stopami choć nic na to nie wskazuje.
 • Etap 2 - “Syndrom Mojżesza” - idziemy w wodzie po kolana a potem po wąskim pasku suchej ziemi na przez środek Zatoki, jak Biblijny Mojżesz, “mając mur z wody po prawej i lewej stronie”. W tym etapie osobliwości natury oraz możemy zobaczyć wystające na tym odcinku wraki, w tym wrak okrętu podwodnego ORP Kujawiak.
 • Etap 3 -“Próby” - każdy uczestnik marszu śledzia na trasie zjada specjalnie przyrządzonego śledzia (dla pokrzepienia) oraz wypija typowo marynarski napój. Wszystko po to aby móc stawić czoła ostatniemu trudnemu etapowi marszu.
 • Etap 4 - “Byle do brzegu” - Ten etap to walka o życie, tu uczestnicy muszą pokonać sztuczny przekop w mieliznach tzw. “głębinkę” o szerokości od 700 m do 1400 m (w zależności od stanu wody i układu płycizn w danym roku).

Pokonamy ten odcinek w wodzie ciągnieni na linie za kutrem rybackim (po 10 os. na każdy kuter) lub na pokładach łodzi. W edycjach extreme (jesień, zima i wiosna) gdzie uczestnikami są osoby zawodowo związane z morzem ten odcinek jest pokonywany wpław. Motywacją dla uczestników jest widoczny brzeg w Rewie.

Koniec marszu ma zwyczajowo miejsce u nasady “Szpyrku” Rewskiego pod krzyżem z kotwic.

 mapa marsz